E-ARVED

E-arve on masinloetav arve, mis luuakse, edastatakse, kirjendatakse ja säilitatakse elektroonilises keskkonnas, näiteks ettevõtte raamatupidamistarkvaras. E-arve vorming ja struktuur on kokku lepitud ja ja e-arve võimekusega tarkvarad saavad arve sisust ühtmoodi aru. Tasub aga tähele panna, et sarnasest välimusest hoolimata ei ole PDF e-arve.

E-arveldamise eesmärk on vältida andmete topeltsisestamist ja seeläbi vähendada raamatupidajate töökoormust. Ei ole mõtet raisata raamatupidaja aega andmete sisestamisele kui selle töö võib usaldada tarkvarale. Muidugi tähendab e-arvete käsitlemine ajasäästu ka kõigile teistele töötajatele, kes ettevõttes ostu- või müügiarvetega kokku puutuvad. Samuti väheneb oluliselt kasutatava paberi hulk, mis kaasneb kõigi arvete välja printimise ja paberkandjal arhiveerimisega.

Äripäeva sõnul on e-arve käsitlemise summaarne kokkuhoid võrreldes pdf-idega lausa 30 minutit arve kohta. Juhtiv e-arveldamise asjatundja Bruno Koch väidab, et e-arve käsitlemine on 6 korda kiirem ja 60-80% odavam kui paberarve või pdf-i käsitlemine. Järgnevalt näed lihtsat ja selget e-arvete kasutamisest tulenevat ajasäästu ilmestavat skeemi:


 http://telema.ee/teenused/telema-eflow

 

E-arve üldtunnustatud vorminguks on täna xml. See aga ei tähenda, et raamatupidajad peaksid uusi oskusi ja tarkvara juurde õppima, vaid koos masinloetava xml-arvega luuakse, edastatakse ja säilitatakse ka juba tuttav pdf-arve.

Enamik Eestis kasutatavaid majandustarkvarasid suudab kehtivale standardile vastavaid e-arveid väljastada. Arvete vastuvõtmiseks on aga üldjuhul vaja kasutada operaatori teenust. Operaator liidestab erinevad majandustarkvarad ehk tagab e-arve jõudmise ühest tarkvarast teise. Suuremad e-arvete operaatorid Eestis on Fitek (endine OpusCapita; endine Itella Information), Omniva ja Telema.

Ülemiste Raamatupidamisbüroo käsitleb e-arveid Directo raamatupidamistarkvaras (operaatoriks Omniva) ja E-arveldajas. E-arveldaja on riigi loodud raamatupidamistarkvara, mille kasutamisel e-arvete operaatorit vaja ei ole.

Lisainfot leiab järgmistest allikatest:
https://www.rahandusministeerium.ee/et/riigihaldus/e-arved
http://www.pangaliit.ee/et/arveldused/e-arve
https://www.aripaev.ee/veebiraamat/2017/09/05/e-arve–sundus-voi-voimalus
http://telema.ee/teenused/telema-eflow
http://www.billentis.com/Publikationen_e.htm

Võta meiega ühendust

Ülemiste Raamatupidamisbüroo OÜ

Lõõtsa 6, Tallinn 11415

 

Tel:(+372) 6 181 555

E-mail: info@raamatupidajad.com

kontakt